O sprzęcie można pisać niemalże bez końca, jeśli tu trafiłeś to prawdopodobnie szukasz informacji 🙂 dlatego mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci zorientować się i dokonać dobrego wyboru. Do lektury!
Jaką rakietę do squasha wybrać?
Na wybór odpowiedniej rakiet ma wpływ wiele czynników, ja skupię się na tych najważniejszych.
Rozmiar główki
Myślę, że zaczęcie od rozmiaru główki ograniczy nam trochę wybór rakiet. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę ze squashem polecam 500+ cm2. Znacznie ułatwia to trafianie w piłkę jak i zwiększa sweetspot rakiety (punkt, w którym dobrze czujemy odbicie piłki).
Waga rakiety
Ciężkie rakiety pomagają prowadzić zamach, zwłaszcza jeśli mieliśmy już jakieś lekcje z trenerem. Waga odpowiada również za siłę z jaką uderzamy ale też i wpływa na prędkość z jaką bierzemy zamach. Na początku polecam korzystać z klubowych tak, że jak już się zdecydujemy te najcięższe mamy już za sobą i inwestycja jaką zrobimy posłuży na dłużej niż 2 miesiące. Ja zawsze sugeruję rakiety koło 140g. Z taką wagą grają już czołowi gracze w Polsce, rakiety są wytrzymałe, a nadal pomogą nam swobodnie uderzać piłkę.
Balans
Wraz z wagą jest to najistotniejszy parametr. W większości rakiety mają ważenie na główkę (head heavy) i taką też warto wybrać na początek. Rakiety takie pomagają w prowadzeniu zamachu, minusem jest, że będą wydawać nam się cięższe. Będzie też nimi ciężej manewrować ale to akurat uważam za plus bo uczy przygotowania do uderzenia, a nie strzelania z nadgarstka. Waga często bywa podawana w centymetrach: te na główkę to waga koło 36-37 cm, te zbalansowane koło 35,5 cm, ważenia na rączkę to koło 34,5 cm i mniej. Balans mierzy się od rączki.
Układ strun
Bardziej jako ciekawostka niż parametr, na który musimy zwrócić uwagę. Część rakiet ma podaną gęstość naciągu np. 18/16 – oznacza to że jest 18 strun pionowych i 16 poziomych. Im gęstszy naciąg tym rakieta jest dokładniejsza ale zarazem ciężej wygenerować mocne uderzenie. Wpływa to też na żywotność naciągu, przy gęstym naciągu siła z jaka piłeczka uderza o struny rozkłada się na więcej strun i nacią pożyje nam dłużej.
Firma
Nie będą wam doradzał żadnej konkretnej. Warto poczytać opinie o danej rakiecie, bo różne modele nawet tego samego producenta potrafią mieć różną wytrzymałość. Odradzam sugerowanie się ceną, bo nie jest to żaden wyznacznik. Warto podpytać trenera, bo nie dość, że słyszy jak co się sprawdza u jego podopiecznych to też potrafi czasem nam załatwić coś w niższej cenie.
Kiedy zmienić naciąg rakiety do squasha?
Jeśli zerwaliśmy naciąg albo czujemy, że rakieta nie oddaje mocy uderzenia warto zmienić nacią na nowy. Producenci prześcigają się z technologiami i warto zapytać osoby naciągające co nam poleci. Nas przede wszystkim będzie interesować siła z jaką powinniśmy naciągnąć rakietę.
Siła naciągu
Standardowo jest 11 kg. Słabsze naciągnięcie (10-11 kg) rakiety spowoduje zwiększenie jej siły uderzenia. Mocniejsze (12-13 kg) – zwiększy jej kontrolę.
Piłka do Squasha
Piłka
Skoro stoimy już przy półce z sprzętem warto wybrać odpowiednią piłeczkę. Potrafią się różnić między sobą rozmiarem (co wpływa na prędkość piłki) i wysokością odbicia.
Najwyżej odbijają się niebieskie następnie czerwone, z jedną żółtą kropką, z dwiema żółtymi kropkami. Nie należy się śpieszyć z piłeczką i jak najszybciej brać profesjonalnej, bo uczymy się najczęściej silnego uderzania i nie korzystamy z całego kortu, a tylko z jego połowy. Dodatkowo uczymy się też złego uderzania, bo żeby zagrać dalej zaczniemy spinać rękę, a nie o to chodzi w tym sporcie. Moim zdaniem wyznacznikiem powinno być jaką piłeczkę jesteśmy w stanie posłać za pole serwisbox. Jeśli bez problemu jesteśmy w stanie zagrać tam czerwoną ale nie dajemy rady jej zebrać po tylnej ścianie powinniśmy przy niej zostać aż się tego nauczymy. Jeśli nigdy nie graliście to myślę, że piłeczki z czerwoną kropką będą dobre – większość dorosłych ma wystarczająco siły żeby je w miarę daleko odbić, a dłużej przy nich zostaniemy niż przy piłkach z niebieską kropką.
Akcesoria do squash’a
W specjalistycznych sklepach i klubach możesz znaleźć wiele rożnego rodzaju akcesoriów do rakiet, gry i treningu. Krótko opowiem Ci co do czego.
Owijki – Gripy i overgripy
Osłony na rączkę rakiet są istotnym elementem komfortu i bezpieczeństwa gry. Musisz pewnie i wygodnie trzymać rakietę. Wymieniaj owijkę często i wypróbuj rożne warianty. Z pewnością sam uchwyt, grubość raczki i czucie lepkie bądź suche to kwestia indywidualnych preferencji. Najważniejszy podział to:
GRIP czasem zwany owijką startową lub bazową – czyli owijki z paskiem kleju na całej długości, grubsze, trwalsze.
OVERGRIP inaczej owijka jednorazowa – de facto da się nimi grać dłużej niż godzinę ale są cieńsze, maja klej tylko na początku i końcu swojej długości.
Taśmy ochronne – Crashtype
Taśmę naklejasz na główkę rakiety, chroniąc w ten sposób rakietę, gromet i naciąg. Nic dodać nic ując. Ja polecam zawsze.
Tłumik drgań – Wibrastopy
Główne zadanie to tłumienie drgań :). Część producentów rakiet dodają w standardzie małą kulkę lub swoje logo wciśnięte między struny naciągu ale można również dokupić tłumiki oddzielnie. Znajdziesz kilka różnych kształtów i i rodzajów, najpopularniejsze mają kształt piłki lub paska.
Elastokros
Gromet
Okulary
Kulki do butów
Piłki reakcyjne
Odzież kompresyjna